ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସିଂହଦ୍ବାର ସମ୍ମୁଖରେ ଲାଗିଲା ତିନି ରଥ, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡ଼ିଲେ ଶ୍ରୀଜିଉ
  • ||
  • ପୁରୀ: ନବଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡିବେ ନୀଳାଦ୍ରିନାଥ, ବାହୁଡ଼ାଦିଅଁଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ପ୍ରେମ କଳିକୁ ନେଇ ଡବଲ ମର୍ଡର, ପ୍ରେମିକା ଓ ତାର ସହପାଠୀକୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କଲା ଡ୍ରାଇଭର୍ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କଳାଭୂମି ନିକଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ୱିମ୍ବଲଡନ ଟାଇଟଲ ଲଢ଼େଇ: ଭେଟେରାନ ଜୋକୋଭିକଙ୍କୁ ହରାଇ କାର୍ଲୋସ ଅଲକାରାଜ ଚାମ୍ପିଅନ୍
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ସିବିଏସ୍‌ଇ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା, ଉଭୟ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ଏକ୍ସଜାମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ: ଆଜି ଦକ୍ଷିଣ- ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି: ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ୪ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କମ୍‌ ଅବଧିର ବିମାନଯାତ୍ରା, ମାତ୍ର ୧ ମିନିଟରେ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି ଯାତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୬: ସାଧାରଣତଃ ଦୂର ସ୍ଥାନରେ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିବା ଲାଗି ଲୋକେ ବିମାନଯାତ୍ରାକୁ ମାଧ୍ୟମ କରିଥାନ୍ତି । ସ୍ଥାନର ଦୂରତ୍ୱ ହିସାବରେ ବିମାନଯାତ୍ରାର ଅବଧି ବଢ଼ିଥାଏ । ତେବେ ଏମିତି କୌଣସି ବିମାନଯାତ୍ରା ସଂପର୍କରେ ଆପଣ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ଯାହାର ଅବଧି ମାତ୍ର ୧ରୁ ଦେଢ଼ ମିନିଟ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ସ୍କଟଲାଣ୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଯାତ୍ରା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରିବ । ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କମ୍‌ ଅବଧିର ବିମାନଯାତ୍ରା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । 

ଉତ୍ତର ସ୍କଟଲାଣ୍ଡରେ ଦୁଇଟି ଦ୍ୱୀପ ୱେଷ୍ଟ୍ରେ ଓ ପାପା ୱେଷ୍ଟ୍ରେ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଲାଗି ଏହି ବିମାନଯାତ୍ରାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ମାତ୍ର ୨.୭ କିମି ପଥ ଅତିକ୍ରମ କରାଯାଇଥାଏ । ଏତିକି ରାସ୍ତାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆରାମରେ ପାଦରେ ଚାଲି ପୂରା କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ କଥା ହେଲା ଏହି ଦୁଇଟି ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ପୋଲ ନାହିଁ । ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ଡଙ୍ଗାରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟସାପେକ୍ଷ । ତେଣୁ ଲୋକେ ବିମାନଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ସେଠାରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାବସାୟିକ ବିମାନସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡର ଏକ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଲୋଗାନୈର ତାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛି । ସେଠାରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ବିମାନରେ ବସାଯାଇଥାଏ । 

ବିମାନରେ ଜଣେ ମାତ୍ର ପାଇଲଟ ରହୁଥିବାବେଳେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ୮ଟି ଆସନ ରହିଛି । ସାଧାରଣ ପାଗରେ ଏହି ଯାତ୍ରା କରିବା ଲାଗି ଅତି ବେଶୀରେ ୯୦ ସେକେଣ୍ଡ ଲାଗିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପାଗ ଭଲଥିଲେ ଏହି ଯାତ୍ରା ମାତ୍ର ୫୩ ସେକେଣ୍ଡରେ ପୂରା ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ପାଗ ଖରାପ ଥିଲେ ୩ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ଯାତ୍ରା ବାବଦରେ ଏଠାକାର ଲୋକେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୧,୩୯୯ ଟଙ୍କା ପଇଠ କରନ୍ତି । ଦୁଇଟି ଯାକ ଦ୍ୱୀପରେ ମୋଟ ୬୦୦-୭୦୦ ଲୋକ ରହିଥାନ୍ତି । ଦ୍ୱୀପର ବାସିନ୍ଦାମାନଙ୍କର ରୋଜଗାରର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ହେଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ । ଗରମ ଦିନରେ ୱେଷ୍ଟ୍ରେ ବୁଲିବାକୁ ଓ ସବୁଠୁ କମ୍‌ ଅବଧିର ବିମାନଯାତ୍ରାର ମଜା ନେବାକୁ ବହୁତ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ପାପା ୱେଷ୍ଟ୍ରେ ଦ୍ୱୀପ ଯାଇଥାନ୍ତି । ସେପଟେ ଅତି କମ୍‌ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଯୋଗୁ କିଛି ଲୋକେ ଏହି ବିମାନଯାତ୍ରାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥାନ୍ତି । ପରିବେଶ ଲାଗି ଏହା ଏକ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଝ ବୋଲି ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୱେଷ୍ଟ୍ରେ ଓ ପାପା ୱେଷ୍ଟ୍ରେର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଏକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଛି ।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.