ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଦୈନିକ କରନ୍ତୁ ଦୌଡ଼ିବା ଅଭ୍ୟାସ, ହ୍ରାସ ପାଇବ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୦।୧୧: ଅଧିକ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବାକୁ କିଏ ବା ନ ଚାହେଁ । ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଆୟୁ କିଭଳି ବଢ଼ିବ ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ କିଏ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛି ତ କିଏ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଆୟୁ ବଢ଼ାଇବା ଦିଗରେ ଦୌଡ଼ିବା ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଆୟୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଚାଲିବାଠାରୁ ଦୌଡ଼ିବା ଅଧିକ ହିତକର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । 

୨୦୧୧ରେ ତାଇୱାନର ଗବେଷକମାନେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏନେଇ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଜଗିଂ, ଦୌଡ଼ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ଦୈନିକ ୫ ମିନିଟ୍ ଦୌଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ଆୟୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଚାଲିବା ସହ ସମାନ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ପ୍ରତିଦିନ ୨୫ ମିନିଟ୍ ଦୌଡ଼ିବା ଓ ୧୦୫ ମିନିଟ୍ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଗାମୀ ୮ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । 

ଅନ୍ୟପଟେ ୨୦୧୪ର ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଚାଲୁନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ନିୟମିତ ୯ କିମି ଜଗିଂ କରୁଥିବା କିମ୍ୱା ଚାଲୁଥିବା ଲୋକ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଫିଟ୍ ରହିଥିଲେ । ଏପରିକି ଆଗାମୀ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଥିଲା । ତେଣୁ ଦୈନିକ ଚାଲିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୈନିକ ଦୌଡ଼ିବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରାତଃ ସମୟ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ । 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.