ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ଼ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ "ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ" ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଭୁବନେଶ୍ଵର,୨୭/୦୧: ଜାନୁଆରୀ ୨୬: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ୍ ଉତ୍ସବର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ "ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ" ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସାନ୍ଥାଳ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ଋତିନୀତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଥିଲେ । 

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକ ବଡ଼ସିଙ୍ଗାରିଆ ଗ୍ରାମର ବାହା ମାଘମୋନ ନୃତ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ବୀର ବୟର ନୃତ୍ୟ ଦଳ ଆଜି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ (ଏସଡିସି) କିପରି ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା । 

ମୟୂରଭଞ୍ଜର ସାନ୍ଥାଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଗାଁ ପରିବେଶରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ସେହି ପବିତ୍ର ଉପବନକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଜୈବିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢଟି ତିଆରି କରିବାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ନିଜର ସାଂସ୍କୃତିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଓ ପରିଚୟକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ସହ ଜୈବିକ ରଙ୍ଗରେ ମେଢଟିକୁ ଚିତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଜରିଆରେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ବିକାଶ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ନିଜର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

"ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ" ଗୁଡ଼ିକ ଆଦିବାସୀ ପୀଠ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଂସ୍କୃତିକ ଚିହ୍ନକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ସାକ୍ଷୀ ଅଟେ ।

ରାଜ୍ୟର ପାରମ୍ପରିକ "ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ" ଗୁଡ଼ିକ "ଜହିରା", "ସରନା", "ପାଟ", "ଶାଳ", "ଗୁଡି" ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଅନେକ ମନ୍ଦିରକୁ ଦେବାଦେବୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେବତାମାନଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ପଥର, ଗଛ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଭଗବାନ ବା ଦେବୀ ସେଠାରେ ବସିଥାନ୍ତି ।

"ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ"ର ପରମ୍ପରା ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର, ମହାଜାଗତିକ ପୁରାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁଣ ସହିତ ଜଡିତ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଓ ଋତିନୀତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକତ୍ରିତ କରେ ଏବଂ ସାମୂହ ଗଠନ କରିଥାଏ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହାୟତାରେ SDC ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । "ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ"ର ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ SDC ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ "ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ"ର ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିବ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.