ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

୨ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟପିବ ବଜେଟ୍‌, ଚିଠା ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ଅନୁମୋଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୪/୦୨: ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ ଆକାର ବଢ଼ିବ । ବ୍ୟୟବରାଦ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପାଖାପାଖି ୧୨% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିପାରେ । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ  ବଜେଟ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଟପିପାରେ । ଏ ସମ୍ପର୍କିତ କାମଚଳା ଚିଠା ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି । ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ ଆରୁଖ ବିଧାନସଭାରେ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । 

ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ପରମ୍ପରା ମୁତାବକ ସରକାର ପୂର୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ବଦଳରେ କାମଚଳା ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ନିର୍ବାଚନ ପରେ ନୂଆ ସରକାର ପୂର୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । କାମଚଳା ବଜେଟରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଖର୍ଚ୍ଚ (ଯୋଜନା ବ୍ୟୟ) ପାଖାପାଖି  ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ୨୦୨୩-୨୪  ବଜେଟରେ ମୋଟ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଥିଲା । ଏଥିରୁ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ଥିଲା ।  

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିକସରେ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ ବାବଦରେ ଓଡ଼ିଶା ଏଥର ୫୫ ହଜାର  କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବ । ପାଖାପାଖି ୩୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ  ମିଳିପାରେ । ଏଣୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ପାଖାପାଖି ୯୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିବ ।  ପୂରା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆୟ ବ୍ୟୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ସହିତ ସରକାର ୪ ମାସ  (ଜୁଲାଇ ଯାଏ) ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ବିଧାନସଭାର ଅନୁମତି ଲୋଡ଼ିବେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.