ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ରାଜି ହମାସ୍‌; ତଥାପି ରଫା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ର ଘନ ଘନ ଆକ୍ରମଣ

Image source: TV9 hindi

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୭/୦୫: ୭ ମାସ ଧରି ଚାଲି‌ଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ସୋମବାର ହମାସ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଇସ୍ରାଏଲର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ହାମାସ କହିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ହମାସର ଘୋଷଣା ପରେ ସମସ୍ତେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଗାଜାରେ ରକ୍ତପାତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ କିନ୍ତୁ ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶାନ୍ତି ବଦଳରେ ଇସ୍ରାଏଲ ରଫାହ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ, ହମାସ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି। ସିଏନ୍ଏନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ହାମାସ୍ ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସହମତ ହୋଇଛି ତାହା ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଅର୍ଥାତ୍ ହମାସର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ଦେଖାଇବା ଯେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। 

ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରସ୍ତାବରେ କ’ଣ ଥିଲା?

ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ସମ୍ପର୍କରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା, ଗାଜାକୁ ମାନବିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗାଜା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାଜାରୁ ଏହାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଆଜି ସାମିଲ ଥିଲା। ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଅନେକ ସମର୍ଥକ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ କାରଣ ଏଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଏବଂ ଗାଜାରୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇ ନଥିଲା।

ସିଏନଏନ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମଧ୍ୟସ୍ଥମାନେ ପୁଣିଥରେ ହମାସ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲ ରାଜି ହୋଇନାହିଁ। କତାରର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ମିଶରର ରାଜଧାନୀ କାୟରୋକୁ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲର ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କାଇରୋ ଯାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥି ସହିତ ସେମାନେ ରଫାରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।




News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.