ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||
  • ମାହାଙ୍ଗା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କେନାଲକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ, ୨୪ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୫ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ ୨୦୨୪: ୨୫ରୁ ତୀରନ୍ଦାଜୀ ଇଭେଣ୍ଟ, ରିକର୍ଭ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବେ ୬ ଭାରତୀୟ
  • ||

ଅନଲାଇନ ମୋଡ୍‌ରେ ହୋଇପାରେ ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପରୀକ୍ଷା , ବଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପରୀକ୍ଷାର ପେପର ଲିକ୍‌ ହେବା ପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ରାସ୍ତାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ଏବଂ ସଂସଦରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଗଲା। ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପେପର ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।  

NEET ପେପର ଲିକ୍‌ରେ ସିବିଆଇର ବଡ଼ ଆକ୍ସନ , ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଗଡ଼ବଡ଼ ମାମଲାକୁ ବି ନେଲା ହାତକୁ

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ , ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରୁ ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପରୀକ୍ଷା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମୋଡ୍‌ରେ କରାଯିବା ଉପରେ ବିଚାର ଚାଲିଛି। କହି ରଖୁଛୁ କି , ଏବେସୁଦ୍ଧା ନିଟ୍‌ର ପରୀକ୍ଷା ପେନ୍‌-ଆଣ୍ଡ-ପେପରରେ ହୋଇ ଆସୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏମସିକ୍ୟୁ ଟାଇପ୍‌ର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ। ଯଦି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଇଆଇଟି, ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ବା ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ ଭଳି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଆପଣା ଯାଇପାରେ। 

ନିଟ୍‌ ପେପର ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପାଖାପାଖି ତିନୋଟି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ବିସ୍ତାର ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ୨୨ଜୁନ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ.ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୭ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ୟାନେଲର ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତଥା ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲରେ ସୁଧାରର ସୁପାରିଶ କରିବା ଓ ଏନଟିଏର ସଂରଚନା ଓ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। 

ପେପର ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଯୋଗୀ ସରକାର ; ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ,୨୦୧୮ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଏହି ମାମଲାରେ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇ ଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ କି ୨୦୧୯ରୁ ନିଟ୍‌ ଅନଲାଇନ୍‌ ଓ ବର୍ଷରେ ୨ଥର ଆୟୋଜିତ କରାଯିବ। ହେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଫେରେଇ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ହେଲେ, ଏବେ ସୂତ୍ରାନୁସାରେ କୁହାଯାଉଛି କି ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.