ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କଟକ: କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ଘରୋଇ ହିିଂସା ମାମଲାରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା NBW
  • ||
  • ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି, ରଣପୁର ବିଧାୟିକା ସୁରମା ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ ଉପରକୁ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ୍‌: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଫଗାନ ସ୍ପିନ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଫୋକସ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫର୍ମ
  • ||
  • ପଟିଆ ଛକ ନିକଟ ଲକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି: ସକାଳୁ କର୍ଫ୍ୟୁ କୋହଳ, ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ନିବେଦନ
  • ||
  • ୨୭ରେ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ: ମାଲକାନଗିରିରେ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ
  • ||

ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...୬ ନାହାକା ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଓରା କାମ ଆରମ୍ଭ, ଭଉଁରି ଉତ୍ସବରେ ଡ଼େରା ହେବ ଚକ-ଅଖ

ପୁରୀ,୨୬/୦୫: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଭଉଁରି ଉତ୍ସବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରଥ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ସେଦିନ ଚକ-ଅଖ ଡ଼େରା ହେବ । ଶନିବାର ରଥଖଳାରେ ରଥର ନାହାକା ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ରଥର ଅଖ ତିଆରି ପାଇଁ ଭୋଇ ସେବକମାନେ କାଠ ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । ଅନୁକୂଳ ପରେ ଅଖ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଭଉଁରୀ ପୂର୍ବରୁ ୩ ରଥର ୩ଟି ଅଖ ଓ ୬ଟି ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ରଥର ଓରା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଓରା ରଥର  ଉପରିଭାଗର ଅଂଶ । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡ଼ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢୀ  ରଥଖଳାରେ ପହଞ୍ଚି ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କ ସହ  ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ପହିରେ ବିନ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱକର୍ମା । ଭୋଇସେବକ ବିଲେଇ ବାଡ଼ିଆ ପଦ୍ଧତିରେ  ଅର ଓ ପହିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।  ଯନ୍ତାପଟାରେ ପଡ଼ି ସିଙ୍ଗଡ଼ା(ତୁମ୍ବ ସଂଯୁକ୍ତ ଅର) କୁ ପହି ପିନ୍ଧା ଗଲାପରେ ଖୁସିଅର ଲାଗୁଛି ।  ପରେ କଳସା କରାଯାଇ ପହିକୁ ବାନେ୍ଧଣୀ  କରି ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ  ଅରମୁଣ୍ଡି କାଟି ଚଉପଟ କରିବା ପରେ  ରୂପକାରଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ଗୁଜରେ ସିଂହ  ବିରାଳ ଖୋଦେଇ କରୁଛନ୍ତି ରୂପକାର ।  ରଥର ଗୁଜ, କୁଡ଼ୁକା, ଜଳଯନ୍ତ୍ର ଆଦି କାମ  ରୂପକାରଙ୍କର । ଜଳଯନ୍ତ୍ର ରଥରେ ସ୍ଥାପନ  ହେଲେ ବିଜେ ହେବେ ପାଶ୍ୱର୍ ଦେବାଦେବୀ ।  ଯନ୍ତାଗାଡ଼ରେ ପକାଇ ତୁମ୍ବ ସହ ଅରକୁ ସଂଯୁକ୍ତ  କରି ସିଙ୍ଗଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଭୋଇ ସେବକ ।  

ତୁମ୍ବର ମଝିରେ ଅଖ ପାଇଁ ବିନ୍ଧ କରୁଛି  ବିନ୍ଧ ମେସିନ୍‌ । ପହିର ବିନ୍ଧରେ କୀଳା ଦେଇ  ଅର ସହିତ ଟାଇଟ୍‌ ହେଉଛି । ଏହାପରେ  ବିଲେଇ ବାଡ଼ିଆ । ଚକରେ ଲାଗି ହୋଇଥିବା  ପହିର ବାହାର ଅଂଶରେ ଖୁସି ଅର ଲାଗୁଛି ।  ପହି ଓ ଅରକୁ କାମୁଡ଼ି ଧରେ ଖୁସି ଅର ।  ଗୋଟିଏ ଚକରେ ୪ଗୋଟି ପହି ଓ ୧୬ ଗୋଟି  ଅର ଲାଗୁଛି । ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ମଝିରେ  ତୁମ୍ବ ଉପରେ ବସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଛନ୍ତି ।  ହାତରେ ମାପ ବାଡ଼ି ଧରି ଚକର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍କୁ  କେଉଁଠି କେତେ ମାଡ଼ ପଡ଼ିବ ବୁଝାଉଥିଲେ ।  ଏହାପରେ କଳସା(ପହି ବନ୍ଧୋଣୀ)  କାମ ଚାଲିଛି । ଭୋଇ ସେବକମାନେ ତିନି  ରଥ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଲେଖା ନାହାକା ଅଖ  କାଠ ପକାଇଛନ୍ତି । ଅଖ କାମ ଅନୁକୂଳ  ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । 

ଚକରେ ଲାଗୁଛି ୨ ବଳା ଓ ୨ ପନ୍ଦାରି 

ରଥର ସମସ୍ତ ଭାର ସମ୍ଭାଳେ ଚକ । ଚକର ମଝି ଅଂଶ ତୁମ୍ବ ସମ୍ଭାଳିବ ଭାର । ତୁମ୍ବର ମଜଭୁତି ପାଇଁ ଭିତର ପଟେ ଲାଗୁଛି ପନ୍ଦାରି । ବାହାର ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଲାଗୁଛି ବଳା । ବଳାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୪ କିଲୋଗ୍ରାମ । ପନ୍ଦାରି ପ୍ରାୟ ୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ । ଗୋଟିଏ ଚକର ତୁମ୍ବରେ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ପନ୍ଦାରି ଓ ବଳା ଲାଗୁଛି । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁମୋଦିତ ପାରମ୍ପରିକ ରଥ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି  ବଳା ଓ ପନ୍ଦାରୀ ତିଆରନ୍ତି ନିର୍ମାଣକାରୀ ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Ratha Yatra 2024
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.